Dobry przewodnik turystyczny – co zawiera?

Wyruszając na wyprawę w nieznane, warto mieć przy sobie coś, co ułatwi nam aklimatyzację i pozwoli jak najlepiej wykorzystać czas, który spędzimy w odwiedzanym kraju. Turystyczny przewodnik – bo o nim tu mowa, jest nieodzownym elementem ekwipunku, każdego szanującego się podróżnika.

Dział z „turystycznymi księgami” znajdziemy prawie w każdej większej księgarni. Możemy dowolnie przebierać wśród tomów, które mogą być zarówno ogólne – zawierające informację o danym kraju, jak i specjalistyczne, skupiające się na określonym mieście czy krainie. Jeżeli wybieramy się na wycieczkę wraz z którymś z większych biur podróży (jak np. Itaka), warto rozejrzeć się za przewodnikiem z logotypem tego biura. Bardzo często wyszczególnione w nim informacje i atrakcje, pokrywają się z ofertą proponowanych wycieczek fakultatywnych.

Co powinien posiadać dobry przewodnik? Na pewno nie powinien zajmować zbyt dużo miejsca. Powinien również zawierać dokładną mapę obszaru, którego dotyczy, jak również plany większych miast, które są dla wczasowicza turystycznie atrakcyjne. Dobry przewodnik zawiera w sobie zwięzłe, acz treściwe przedstawienie specyfiki opisywanego kraju (czy regionu). Dowiemy się z niego podstawowych informacji o historii, zwyczajach i kulturze celu naszej wyprawy oraz innych ciekawostek. Nie zabraknie też oczywiście listy miejsc „które trzeba odwiedzić”, bazy noclegowej, polecanych restauracji i muzeów, najczęściej wraz z przybliżonymi cenami. Główne atrakcje turystyczne są zazwyczaj szczegółowo opisane – znajdziemy tam ich historię oraz kolorowe zdjęcia, które jeszcze bardziej rozbudzą w nas chęć wyprawy w te miejsca.

To właśnie jeden z plusów zakupu przewodnika i jego wcześniejszej lektury. Możemy zapoznać się z celem naszej wyprawy, zanim wsiądziemy do samolotu. Możemy odrzucić część atrakcji i wybrać te, które nas osobiście najbardziej zainteresowały. Wiemy mniej więcej, czego możemy się spodziewać i czego oczekiwać. Oczywiście nic nie zastąpi osobistego odkrywana i doświadczania nieznanej wcześniej, nowej rzeczywistości – jednak po lekturze przewodnika, możemy poczuć się pewniej w zupełnie nowym dla nas miejscu. Po powrocie do domu pewnie jeszcze nie raz do niego zajrzymy, by przypomnieć sobie miło spędzony czas.