Doliny w polskich Tatrach – krótki przewodnik

Szlak w Tatrach Zachodnich

Polskie Tatry są jednym z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju. Pośród wielu niezwykłych zakamarków, tradycyjnym wyborem nie tylko początkujących wędrowców wydają się być tatrzańskie doliny, którym zdecydowanie nie da się odmówić wyjątkowości i uroku. Poniżej przedstawiamy wybór kilku spośród wielu, które warto umieścić na swojej liście miejsc do odwiedzenia.

Dolina Kościeliska

Jest to najpopularniejsza – a często i najbardziej zatłoczona – dolina polskich Tatr. Wędrówka doliną rozpoczyna się w Kirach, w których busy turystyczne dojeżdżają niemal pod samą bramę wejścia do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Chociaż długość doliny wynosi około 9 km, to najbardziej znanym punktem na szlaku przez nią przebiegającym jest schronisko Ornak, znajdujące się w odległości 5 km od punktu startowego w Kościelisku.

Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska jest miejscem o niezwykłych walorach przyrodniczych, o czym świadczą między innymi malownicze formacje skalne, występujące na jej obszarze rzadkie gatunki roślin, czy otwarte dla ruchu turystycznego jaskinie. Dolina Kościeliska zaciekawić może także swoją historią – była ona niegdyś znaną drogą kupców i przemytników, a także czyhających na nich zbójników.

Dolina Pięciu Stawów

Dolina Pięciu Stawów, to kolejny obowiązkowy punkt na mapie każdego amatora górskich wędrówek. Chociaż dolina ta położona jest w rejonie Tatr Wysokich, dostanie się do niej nie powinno sprawiać problemów przeciętnej osobie dorosłej – szlaki do niej dochodzące to między innymi szlak zielony biegnący przez niezwykłą Dolinę Roztoki, czy niebieski, dochodzący do Morskiego Oka.

Z Doliny Pięciu Stawów wychodzi również kilka dróg dojściowych do najtrudniejszego tatrzańskiego szlaku – Orlej Perci. Głównym celem turystów zmierzających do doliny, pozostają jednak przepiękne jeziora polodowcowe:

  • Czarny Staw Polski,
  • Mały Staw Polski,
  • Przedni Staw Polski,
  • Wielki Staw Polski,
  • Zadni Staw Polski.

W dolinie okresowo występuje także i szósty staw, zwany Wolim Okiem. Okolice jezior są ostoją dzikich ssaków – rysi, kozic, czy niedźwiedzi – oraz siedliskiem endemicznych gatunków roślin.

Dolina Gąsienicowa

Dolina Gąsienicowa położona jest w pobliżu głównej grani Tatr, a roztaczający się z niej widok na Tatry Wysokie i częściowo Tatry Zachodnie zapiera dech w piersiach. Leżące w sercu Doliny schronisko Murowaniec, znane jest jako węzeł szlaków turystycznych polskich Tatr. Jest ono także jednym z najpopularniejszych miejsc, w których zwolennicy wysokogórskich przygód rozpoczynają swoją drogę do Orlej perci.

Dolina Gąsienicowa w Tatrach Wysokich

W samej Dolinie Gąsienicowej leży kilka stawów, między innymi: Czarny Staw Gąsienicowy czy Litworowy Staw, które podobnie jak inne tatrzańskie jeziora – docenione zostaną nawet przez wymagających. Liczne odnogi doliny sprawiają, że jest to miejsce zupełnie niepowtarzalne.

Tatrzańskie doliny czekają na Ciebie

Doliny położone w polskich Tatrach to przepiękne, zachwycające miejsca, które każdego roku zdumiewają swoją niezwykłością niezliczoną liczbę turystów. Chociaż niektóre z nich są tak szalenie popularne, to mimo to warto wybrać się na wędrówkę ich urzekającymi drogami.