Kantor – kupujemy czy sprzedajemy walutę?

Wielu z nas, udając się do kantoru, nie wie, jak rozumieć pojęcia kupna oraz sprzedaży waluty. Warto dowiedzieć się, z czym wiążą się oba terminy i na co powinniśmy zwracać uwagę.

Wyobraźmy sobie, że planujemy wyjazd na wakacje za granicę. Jak na każdą przedsiębiorczą i oszczędną osobę przystało – chcielibyśmy za jak najmniejszą ilość złotówek kupić możliwie jak największą ilość euro. Co wtedy robimy? Udajemy się do kantoru. Nie wszyscy jednak rozumieją, co oznaczają tajemniczo brzmiące wyrazy KUPNO i SPRZEDAŻ widniejące ponad cenami na tablicy walut.

 

Przed wyjazdem – kupujemy!

Gdy wybieramy się do kantoru przed naszymi wakacjami – chcemy zakupić walutę. Oznacza to, że kantor, w którym jesteśmy, chce nam ją sprzedać. Dlatego właśnie powinna w tym momencie interesować nas kolumna tabelki z napisem SPRZEDAŻ.

Najlepiej jest odwiedzić wiele kantorów i starać się znaleźć jak najniższą kwotę SPRZEDAŻY interesującej nas waluty. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że za możliwie najmniej złotówek nabyliśmy możliwie najwięcej euro.

 

Po powrocie – sprzedajemy!

Zestawienie z kursami walut przykryte w częsci bilonem i banknotamiKiedy już wrócimy z naszych wakacji i spostrzeżemy, że w portfelu zostało nam jeszcze trochę obcej waluty – warto ją wymienić na złotówki. Należy to uczynić z jak największym zyskiem. W tym wypadku w kantorze interesowała nas będzie kolumna z napisem KUPNO.

Podobnie jak w przypadku chęci zakupienia waluty, powinniśmy odbyć rundkę po kilku, albo i nawet kilkunastu kantorach w naszym mieście w celu znalezienia tego z najwyższą kwotą oferowaną za obce pieniądze.

Bardzo ciekawym krokiem jest również przechowanie przez jakiś czas pozostałych nam z wyjazdu euro w przysłowiowej „skarpecie” i dopiero po jakimś czasie – gdy waluta podrożeje – postarać się ją sprzedać. Możemy dzięki temu zyskać dodatkowe pieniądze.

 

Złota zasada – to kantor jest podmiotem!

Jeżeli jeszcze masz kłopoty z zapamiętaniem, kto sprzedaje, a kto kupuje i kiedy, wystarczy że przyswoisz jedną prawdę. To kantor w obu transakcjach jest podmiotem. A więc, gdy widzisz napis SPRZEDAŻ – to kantor SPRZEDAJE. Gdy natomiast Twoim oczom ukaże się napis KUPNO – to kantor KUPUJE.