Kredyt hipoteczny na mieszkanie – którą ofertę wybrać?

Większość z kupujących wymarzone M posiłkuje się kredytem hipotecznym. Znaczna część klientów nie dysponuje takimi środkami finansowymi, które pozwolą na zakup nieruchomości za gotówkę. Wybór kredytu hipotecznego to poważne zobowiązanie. Jak przygotować się do zaciągnięcia kredytu, by uzyskać jak najkorzystniejsze warunki? 

Czym jest kredyt hipotetyczny? 

Kredyt hipoteczny jest specjalną formą kredytu, gdzie zabezpieczenie stanowi nieruchomość. Właścicielem kupionej nieruchomości jest nabywca, ale bank ustanawia hipotekę na nieruchomości wpisując się do księgi wieczystej. W dziale IV księgi wieczystej bank wpisuje hipotekę, czyli obciążenie, które jest na nieruchomości. Dzięki zabezpieczeniu jakim jest nieruchomość, banki udzielają kredytów hipotecznych na bardzo długi okres. Okres kredytowania to nawet 30 lat. Dzięki tak długiemu okresowi pożyczki jesteśmy w stanie zaciągnąć wyższe zobowiązanie, a co za tym idzie, kupić droższą nieruchomość, często większą nieruchomość. I to jest plus kredytu hipotecznego.

Minusem, wbrew pozorom, może być również długi okres kredytowania. Im dłużej spłacamy pożyczkę, tym wyższe są koszty pożyczki. Koszt kredytu hipotecznego można obniżyć gromadząc większy wkład własny zaniżając tym samym kwotę kredytu.

Jak wybrać kredyt?

Biorąc pod uwagę długi czas kredytowania zakupu nieruchomości musimy mieć świadomość, że kredyt hipoteczny jest obciążeniem na długie lata. Wybór konkretnej oferty musi być dobrze przemyślany i przeanalizowany.

Obecnie mamy bardzo wiele rankingów pożyczek. Kredyty kalkulator za nas wykonują pracę i porównują wszystkie elementy kredytu. Dzięki temu jesteśmy w stanie podjąć decyzję, która będzie oparta na racjonalnych przesłankach, a nie na emocjach.

Na co zwrócić uwagę?

Porównanie kredytów to przede wszystkim porównanie oprocentowania jakie będzie miał nasz kredyt. Ważne są również wszystkie dodatkowe opłaty takie, jak marża banku, prowizja, konieczność ubezpieczenia kredytu, czy opłata za wycenę nieruchomości.

Wszystkie te elementy są sumą składową, która wpłynie na nasza miesięczna ratę. Porównanie kredytów, żeby było skuteczne, musi zawierać te wszystkie elementy.

Warto również dobrze przeanalizować walutę, w której zaciągniemy zobowiązanie. Zaciąganie kredytu w obcej walucie może w początkowym okresie wydawać się korzystniejsze, ale w długim czasie może się to okazać dużym problemem.

Zakup nieruchomości jest procesem, który zajmuje dużo czasu i wymaga dużo przygotowań. Jest to jednak takie zobowiązanie, które dokładnie trzeba przemyśleć, gdyż obciążenie, do którego się zobowiązujemy jest na wiele, wiele długich lat.