Park Oliwski – miejsce godne urlopu

Park Oliwski, widok na aleję lipową

Gdańsk znany jest z tego, że nawet w centrum miasta współistnieją ze sobą nowe inwestycje oraz tereny zielone np. w postaci parków. Jednym z najpiękniejszych z nich jest Park Oliwski, który przez wielu uważany jest za jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce. Dlaczego warto poświęcić mu moment ze swojego urlopu? Poniżej znajdziecie odpowiedź na to pytanie!

Podstawowe informacje

Park Oliwski  położony jest w dzielnicy Gdańska zwanej Oliwą, położonej w bliskiej odległości od granicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Cały kompleks parku rozciąga się na 11,3 ha, a na jego terenie znajdują się między innymi: stawy, przepiękne lipowe alejki, ogród botaniczny i w stylu japońskim, palmiarnia (obecnie nieczynna).

Park otwarty jest przez cały rok (z wyjątkiem pojedynczych dni), natomiast wstęp do niego jest bezpłatny. Przed wejściem na teren obiektu warto zapoznać się z jego regulaminem.

Historia Parku

Ogród – który dopiero w późniejszym czasie został przekształcony w park – powstał jako uzupełnienie budynków Zakonu Cystersów, sprowadzonych do Oliwy już w XII wieku. Początkowo służył on jedynie duchownym, którzy znani byli ze swojego upodobania do ogrodnictwa, i którzy w ówczesnych ogrodach pałali się przede wszystkim hodowlą roślin uprawnych i ziół.

Mapa Parku Oliwskiego z 1792 roku

Od czasu powstania, ogród był wielokrotnie modernizowany i gościł wiele ważnych historycznie postaci, natomiast dopiero w XVIII w. został udostępniony także zwiedzającym. Po 1784 roku, Park zyskał nowe elementy, a wcześniejszy styl barokowy uległ trendom angielsko-chińskim. Przez kolejne lata Park Oliwski przechodził z rąk do rąk, by w roku 1924 stać się własnością zarządu dróg. Do rejestru zabytków został on wpisany w latach 70. XX wieku.

Walory Parku Oliwskiego

PAlejka wewnątrz Parku Oliwskiego, widok na okrągłą rabatęark Oliwski sam w sobie jest doskonałym miejscem odpoczynku, którego przepiękne alejki, stawy i rośliny dekoracyjne potrafią zdumiewać. Doświadczenie związane z przebywaniem na jego terenie może zostać wzbogacone poprzez takie obiekty jak:

  • Ogród botaniczny,
  • Stację Aklimatyzacji Roślin,
  • Galerię Współczesnej Rzeźby Gdańskiej,
  • Pałac Opatów.

Na terenie Parku podziwiać można takie gatunki roślin jak na przykład: nieszpułkowiec, araukaria, kasztan jadalny, grujecznik japoński, oczar omszony, tulipanowiec amerykański, magnolia japońska, topola Wilsona, czy azalia.

Podsumowanie

Przebywając na urlopie w Trójmieście, warto zatrzymać się w Parku Oliwskim przynajmniej na kilka godzin. Jeśli zastanawiasz się nad dobrym noclegiem, warto spojrzeć na ofertę hoteli w Gdańsku, szczególnie tych położonych na Starym Mieście (np. https://www.hoteldlugitarg.pl).