Zwierzęta domowe, a urlop

Rudy kot patrzący w niebo

Każdy, kto posiada jakieś zwierzę domowe, doskonale zdaje sobie sprawę, jak wielka odpowiedzialność na nim spoczywa. W zależności od trybu, jakim toczy się nasze życie, podejmujemy decyzję, które ze zwierząt powitamy w naszej domowej przestrzeni. W obecnych czasach można stwierdzić, że koty są coraz częściej wybierane, ze względu na ich łatwiejszą „obsługę”. Kot, jak powszechnie wiadomo, korzysta z kuwety – dzięki czemu automatycznie odpada nam obowiązek wyprowadzania naszego pupila na dwór. Dzięki kuwecie nasz futrzak może przebywać samotnie przez znacznie większą ilość czasu niż pies.

Pies na plaży patrzący w morze

Opuszczając na parę dni mieszkanie, w którym mieszkamy wraz z kotem, wystarczy zostawić pełne miseczki z jedzeniem i piciem. Koty udomowione, w przeciwieństwie do psów, mają swoje rytuały wywodzące się z ich dzikich i drapieżnych korzeni. Warto wiedzieć, że nasze futrzaki chętniej piją wodę, kiedy nie stoi ona bezpośrednio w miejscu, gdzie jest dostęp do jedzenia. Wynika to z natury dzikich kotów, które po upolowaniu i skonsumowaniu swojej ofiary, udają się zwykle w poszukiwaniu wodopoju. Stąd bardzo istotne jest, aby nasz futrzany przyjaciel miał odpowiedni zapas wody (w postaci wielu miseczek rozmieszczonych w różnych punktach kociego terytorium), kiedy zostaje sam w domu. W kwestii jedzenia również warto zabezpieczyć naszego przyjaciela w przynajmniej kilka wypełnionych karmą miseczek (najlepiej suchą – nie ma wtedy ryzyka, że się zepsuje). Da nam to gwarancję, że nasz czworonożny członek rodziny przetrwa naszą nieobecność, nie będąc narażony na śmierć głodową. Jaka sucha karma dla kota będzie najlepsza? To już temat na kolejny, obszerniejszy artykuł.

Niestety w przypadku psów, tego typu sposoby nie sprawdzą się, ponieważ pies wymaga regularnych wizyt na dworze w celu załatwienia swoich fizjologicznych potrzeb. Decydując się na wybór psa, musimy mieć na uwadze, że podczas naszej dłuższej nieobecności, nasz czworonożny kompan z pewnością będzie wymagał stałej opieki człowieka.